Środa, 16 kwietnia 2014
Aktualny numer NR 13 ZIMA 2009

Storczyki - kwiaty dla każdego


Bluberries
Cymbidium
Cymbidium

Bluberries
Sobotek
Sobotek


Egzotyczne i przyciągające wzrok storczyki są niezwykłymi kwiatami - to stworzone przez naturę dzieła sztuki. Rzadko widać je w domach, mimo że uprawa tych pięknych kwiatów wcale nie jest trudna.

Spośród olbrzymiej liczby gatunków storczyków pochodzących z różnych krain geograficznych wyselekcjonowano wiele takich, które doskonale nadają się do uprawy amatorskiej. Można uprawiać je w szklarence przydomowej, na przeszklonej werandzie, nawet w ogrzewanej piwnicy przy sztucznym świetle lub po prostu na parapecie okiennym.

Podstawowe zasady uprawy storczyków

Podłoże i doniczki

Storczyki to kwiaty do uprawy bez ziemi. Podłoże stanowi kilka uzupełniających się komponentów: kora sosnowa, torf, ususzone liście bukowe, mech torfowiec, węgiel drzewny, keramzyt, styropian, włókna kokosowe. Można je kupić w kwiaciarni, garden center czy nursery lub np. w sieci sklepów Home Depot i Lowe's. Dobór i proporcje zależą od rodzaju storczyka, np. phalaenopsis rośnie w mieszance kory sosnowej (70 proc.), mchu (20 proc.) i węgla drzewnego (10 proc.). Podłoże powinno mieć kwaśny odczyn (pH 4,5-6).

Należy unikać zbyt dużych i głębokich naczyń i nie sadzić roślin głęboko, wręcz przeciwnie, sadzić płytko, jak to tylko możliwe, a przewracające się podeprzeć. Trzeba zapewnić roślinom dobry drenaż (minimum 1/4 naczynia), np. gruby żwir, stłuczki doniczek itp.

Odpowiednie są doniczki z kilkoma otworami w dnie z krawędzią umożliwiającą swobodny wypływ wody do podstawki. Wodę z podstawki wylewamy po jednej dobie lub wcale.
Epifity (pnącza) o większych rozmiarach dobrze rosną i ładnie wyglądają w wiszących koszyczkach z drutu lub z drewna, mniejsze na grubych kawałkach kory obłożonych mchem, ale także wiszących.

Stanowisko

Najlepsze do uprawy storczyków jest jasne pomieszczenie. Storczyki potrzebują dużo rozproszonego światła. Najlepiej rosną na parapetach wschodnich okien. Przy południowych i zachodnich powinniśmy je latem nieco ocieniać. Od północy i w głębi mieszkania trzeba rośliny doświetlać żarówką energooszczędną.

Cymbidium czy zygopetalum, czyli storczyki chłodnych stanowisk, trzeba uprawiać w najzimniejszym pokoju. Nie należy stawiać ich blisko grzejników, bo z pewnością nie zakwitną

Storczyki ciepłolubne to phalaenopsis, miltonia, paphiopedilum, vuylstekeara, oncidium, dendrobium.

Storczyki nie lubią samotności - dlatego otoczenie ich innymi roślinami pokojowymi (paprocie, trzykrotki, pelargonie, pnącza pokojowe, fiołki afrykańskie, begonie itp.) stwarza odpowiedni dla nich klimat.

Przesadzanie

Większość storczyków powinna być przesadzana raz na dwa-cztery lata. Podłoże, w którym rosną, stopniowo wyjaławia się. Jeżeli nie przesadzi się roślin do świeżego, ulega ono rozkładowi i zbija się w zwartą masę. Wówczas do korzeni nie ma odpowiedniego dostępu powietrza, odpływ wody blokuje się, a więc roślina ma zbyt dużo wilgotności i może zmarnieć. Najlepiej storczyki  przesadzać zaraz po zakończeniu kwitnienia. Rośliny przesadzone nawozimy po ich przyjęciu się i rozpoczęciu wegetacji.

Przycinanie

Należy ucinać (podczas przesadzania) wszystkie obumarłe korzenie. Są one puste w środku i miękkie. Zdrowe natomiast są jędrne, w kolorze kremowej bieli. Zdrowe korzenie wystające poza doniczkę można uciąć (np. cattleya) lub pozostawić (np. phalaenopsis).

Co do przycinania pędu kwiatowego, to stosowane są różne metody. Można go zostawić i wówczas albo uschnie i wtedy nie będzie problemu, co z nim zrobić, albo będzie się sukcesywnie wydłużał, wydając na końcu kolejne kwiaty. Jeśli zostanie przycięty (np. nad trzecim węzłem), to jest szansa, że wypuści z niższego węzła nowy pęd kwiatowy.

Podlewanie

Storczyki należy podlewać obficie, ale nie częściej niż raz na tydzień latem i raz na dwa tygodnie zimą. Nawet przesuszenie jest dla roślin korzystne. Jeśli mamy wątpliwości, czy podlewać, czy nie, to lepiej z podlewania zrezygnować. Najlepsza jest woda z kranu przegotowana i odstała przez minimum 24 godziny. Wiele storczyków lubi wyniesienie ich na wolne powietrze od maja do września. Trzeba je wtedy częściej podlewać.

Nie należy zbyt często zraszać roślin. Storczyki nie zawsze to lubią. Potrafią same czerpać parę wodną z powietrza. Zraszanie storczyków (lubią je np. paphiopedilum, cymbidium) dopuszczalne jest w słoneczne dni, i to o takiej porze, by do wieczora rośliny całkiem obeschły.

W okresie spoczynku - zimą - z reguły ograniczamy podlewanie storczyków do minimum, rezygnując z zasilania, i ustawiamy w chłodnym, ale widnym miejscu. Wiosną, gdy zaobserwujemy wzrost nowych pędów, a u ich nasady nowe korzenie, rozpoczynamy obfite podlewanie i nawożenie. Rośliny, których ojczyzną są krainy wiecznie zielone (phalaenopsis, paphiopedilum), nie przechodzą przy uprawie w mieszkaniu okresu spoczynku, ale zimą także wymagają ograniczenia podlewania.

Liści storczyków nie należy myć w wannie. Trzeba delikatnie przecierać je wilgotnym wacikiem, często zmienianym i płukanym.

Nawożenie

Wiosną i latem - w okresie intensywnego wzrostu roślin - co dwa tygodnie przy okazji podlewania dodajemy do wody specjalny nawóz do storczyków, np. Grow More - Premium Orchid Food 20-20-20; Dyna-Gro - Liquid Orchid Food, The Nutrition Solution; Shultz Expert Gardener - Water Soluble Orchid Food. Może to być też inny nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin kwitnących. Do kupienia w kwiaciarni, nursery lub Home Depot. Nie dokarmiamy jedynie tych okazów, które rozpoczęły okres spoczynku. Możemy także zastosować z dobrym skutkiem domowe nawozy organiczne, które wzbogacą nawożenie mineralne, np. łyżeczkę fusów po parzonej herbacie położonych na powierzchni podłoża czy szczyptę rozdrobnionej skorupki jajka raz na kwartał.


Storczyki łatwe do uprawy w domu

Brassja (ang. brassia) - kwiaty w cętki przypominają kształtem pająki, potrzebuje dużo światła.
Katleja (ang. cattleya) - kwiaty duże, pachnące, potrzebuje dużo światła.
Kapturzyk (ang. coelgone) - kwiaty białe, łososiowe lub brązowe, najlepiej rośnie w półcieniu.
Cymbidium (ang. cymbidium) - rośnie w podłożu glebowym, najłatwiejszy do uprawy w domu, znosi półcień.
Epidendrom (ang. epidendrum) - kwitnie przez cały rok, kwiaty pachnące, potrzebuje dużo światła.
Sobotek (ang. lady’s slipper) - kwiaty bardzo trwałe przypominające wyglądem malutkie buciki, struktura kwiatów bardzo gruba, dobrze rośnie w półcieniu.
Miltonia (ang. miltonia) - znakomicie rośnie i regularnie kwitnie nawet w nie najlepszych warunkach. Dobrze znosi półcień. Walorem miltonii są również niewielkie jej rozmiary. Roślina prawie wcale nie jest atakowana przez szkodniki i choroby grzybowe.

dodajdo.com


napisany przez 13:07 06-08-2007 Helena

Dzięki za tekst! Czeka mnie przesadzanie storczyków,ale muszę poczekać bo kwitną bez miary!

napisany przez 08:14 27-10-2007 Joanna Stawicka

Wspaniały artykuł. Nareszcie wiem jak opiekować sie moimi storczykami. Łatwo popełnić błędy. Szczególnie, gdy słucha się nieupoważnionych do udzielania rad osób. Nawet w literaturze nie znalazłam tyle cennych wiadomosci.
Bardzo dziękuję.
Dziś przestawiam moje kwiatki na okno. Miały za mało światła. Ostatnio fenelopsisa umyłam pod woda z kranu i zmarniał mu jeden listek. Do tej pory nie ruszała, ale ktoś mi to doradził. Innym razem doradzono mi, by kwiatka podlać po prostu wodą z kranu. I na drugi dzień opadły wszystkie kwiaty. Teraz już wiem , że podlwamy rzdko, podłoże musi przeschnąć, potrzebuja duzo swiatła, a czyścimy wacikiem.

napisany przez 02:49 28-10-2007 Teresa Myszka

Dostałam storczyka na imieniny i tak mnie zafascynował że mam już kilka każdy inny.Rosną,kwitną ,ale mam problem ,bo nigdzie nie mogę trafić na informację o rozsadzaniu.Phalaenopsis od głównej rośliny puścił nową roślinę .Kiedy i w jakim momencie odłamać aby nie zepsuć tej zaszczepki.Ma już 4 duże liście.

napisany przez 02:52 28-10-2007 Teresa Myszka

Dostałam storczyka na imieniny i tak mnie zafascynował że mam już kilka każdy inny.Rosną,kwitną ,ale mam problem ,bo nigdzie nie mogę trafić na informację o rozsadzaniu.Phalaenopsis od głównej rośliny puścił nową roślinę .Kiedy i w jakim momencie odłamać aby nie zepsuć tej zaszczepki.Ma już 4 duże liście.

napisany przez 03:20 21-08-2008 Ada

Chciałabym stworzyć storczykom zbliżone warunki do naturalnych czy nasze jakieś drzewo ma podobne właściwości do tych egzotycznych na których rosną.

napisany przez 07:13 08-02-2009 LeDa

w tekście jest napisane że najłatwiejsze w uprawie storczyki to Cymbidia, Kapturzy - jest to nieprawda, storczyki te są raczej wymagające.

napisany przez 02:53 25-04-2009 Kinga

dziękuję że nareszcie pojawił się ktoś kto tak dobrze opisal jak opiekować się rośliną:) nie mam do tego niestety ręki ale dzięki temu chyba spełnię swoje marzenie o storczyku w pokoju :)

napisany przez 14:23 03-05-2009 KAMI:L W>

tam gdzie sa w nawiasach nazwy angielskie to w większosci łacina
Sabotek-Paphiopedilum
katleja to po łacinie cattleya

co Epidendrum to epidendrum. nnazw storczykow sie nie tlumaczy z laciny na nasze

napisany przez 07:59 05-05-2009 katarzyna ziminska

ja mam phalaenopsis i fioletowy i mniejsza orchidee i chcialam sie dowiedziec:1 czy jest jakis nawoz ktory moglabym stosowac do nich obydwoch.2.a jeszcze na mniejszej orchidei zauwazylam ze liscie sa inne niz kiedys tzn sa takie lekko pomarszczone kwitnie ma dwa pedy i na kazdym po 6 kwiatow i po3. phalaenopsis kwitnie ale jak go zakupilam mial 6 kwiatow a teraz stary ped jest suchy wyrosl nowy kwitnie tez ale ma tylko 4 kwiatki czy cos im dolega czy czegos potrzebuja podlewam ich zawsze raz na tydzien przegotowana woda prosze o rade.

napisany przez 11:49 05-07-2009 Magda trenerowska

Co mam zrobić- mój storczyk kwitnący na biało na zielonych gałązkach na których w zeszłym roku były kwiaty w tym roku wypuścił w miejscach kwiatów liście takie same jak w doniczce.Rozumiem że to są nowe sadzonki ale jak się zabrać za podział do rozmnożenia żeby nie zrobić błędu i kiedy to zrobić ( pojawiły się w czerwcu )-proszę o poradę.

napisany przez 09:18 29-07-2009 Sandra

Wspaniały artykuł... Teraz wiem jak mogę zajmować się moimi Storczykami. Dziękuje Pozdrawiam

napisany przez 16:07 21-12-2009 Agata Domczyk

Moje storczyki zachowują się nietypowo. Zaczynają kwitnąc w grudniu i kwitną przez 5-6 miesięcy, odpoczywają mniej wiecej od sierpnia do listopada i znowu kwitna. Stoją na parapecie poludniowo-zachodnim. Zimą podlewam je znacznie częściej niż latem, bo kaloryfery mocno grzeją i ocywiście częściej niż latem je nawożę. Latem zostawiam opuszczone, ale otwarte żaluzje.

napisany przez 09:08 26-04-2010 Storczyki Wiki

Jeśli masz jakieś pytania u nas na pewno szybko znajdziesz odpowiedź!

http://storczykiwiki.forumotion.com

Najobszerniejsze polskie forum o storczykach!
Uprawa, Pielęgnacja i Hodowla w domu na parapecie i w orchidarium.
Choroby, Szkodniki oraz Rozmnażanie storczyków.
Rozmawiamy o rodzajach, gatunkach i odmianach.

Odwiedź też naszą Polską Encyklopedię Wiedzy o Storczykach

http://storczyki.wikia.com

napisany przez 13:17 19-05-2012 Kicia

Oj... już sama nie wiem... na tej stronie pisze żeby dać szczyptę rozdrobnionych skorupek z jajka, a na innej stronie pisze żeby nie dawać bo storczyki nie lubią wapnia... chyba najlepsze będą nawozy które można kupić w sklepie

 
napisany przez 18:51 18-06-2012 bozka

Dobre te Rady...mam już 4 storczyki..pierwszy phalaenopsis biały kwitnie prawie cały czas..ma już trzy pędy i na nich znowu po 1.5 miesiąca odpoczynku nowe paki, poprzednio miał na dwóch pędach razem 26 kwiatów o 8 cm średnicy. Teraz juz kwitną dwa a jest 18 paków...stoi na zachodnim parapecie..teraz za oknem wieszam na sznurze duży ręcznik żeby go osłonic od palącego słońca a zima na kaloryferze pod nim wieszam mokry ręcznik żeby go nawilżyć, co dwa tygodnie go zasilam polowa dawki nawozu jaki jest zalecany..drugi młodszy kwitnie juz od marca bez przerwy ma 13 kwiatów pięknych bało-różowych stoi daleko od okna ale w jasnym miejscu,trzeci żółty tez kwitnie od marca ale ma tylko 6 kwiatów i tez stoi daleko od okna,czwarty to tylko liście i nie wiem jaki kolor bo dostałam go z obciętym pędem kwiatowym i zaniedbanego..ale na pewno niedługo tez zakwitnie...wiec te kwiaty po prostu przystosowują sie do miejsca w jakim sie je postawi...ważne żeby nie miały odpowiednio wilgotno zeby listki były czyste i w zadnym wypadku nie mogą mieć zalanego liścia sercowego czyli tego który dopiero wychodzi..a wtedy odwdzięczą sie pięknymi kwiatami..a są po prostu PIęKNE..:)

Artykuły z numeru:
NR 5 ZIMA 2006

Najczęściej czytane

Numer 13 jest ostatnim drukowanym wydaniem magazynu Twój Dom. Zapraszamy do czytania magazynu na naszej stronie internetowej.

Copyright © 2007 by magazyntd.comW serwisie startups mozna znalezc wiele ciekawych projektow. Miedzy innimi sa to projekty lansik, a takze nasza klasa.